V dnešní době je slovo pouť často spojováno s představou množství lidí pohybujících se v hluku pouťových atrakcí. Pouť však vždy byla a doposud je především cesta k určitému cíli, často spjatá s nábožensky významným místem. Poutníci ji konali na znamení pokání, s touhou po očistě a obnově duchovního života.
Pojetí pouti záleží na poutníkovi samotném, je zkrátka cestou do neznáma, většinou pěšky, někdy také na kole nebo na koni. Umožňuje mu poznávat sebe samého a může vést až k uzdravení člověka. Poutnictví rovněž člověku nabízí příležitost poznávat mnohem bezprostředněji krajiny jiných zemí i regionální kulturu lidí, s nimiž se na cestě setkává. Po pouti do Svaté země byla pouť do Santiaga de Compostela, místa hrobu apoštola Jakuba Většího, pokládána za druhou nejdůležitější. Dnes je velmi populární a stala se součástí světového kulturního dědictví UNESCO.
Praha – Příbram – Klatovy – Kdyně – Všeruby 214 km
Všerubská cesta vede od kostela sv. Jakuba v Praze na Starém Městě přes poutní místa na Svaté Hoře, v Nepomuku nebo v Klatovech až na hranici mezi ČR a Německem do tzv. Všerubského sedla, kde na ni navazuje Východobavorská cesta (Ostbayerischer Jakobsweg). Projdete malebným údolím podél Berounky, přes Brdy, Plánickou vrchovinu až do Podšumaví.
aktuální informace z webu v mobilní aplikaci – zdarma ke stažení